Optymalizacja zdjęć za pomocą Photoshop…

Dodano 18 lutego 2018 02:38 przez Mariusz

Co to jest optymalizacja zdjęć?…Krótki mówiąc jest to zmniejszanie jego rozmiaru przy jak najmniejszej stracie na jakości.

W moim przypadku moja cyfrówka robi akurat zdjęcia które zajmują prawie ponad 5MB…Być może nie jest to zbyt dużo ale gdy wrzucam np. ok 60 zdjęć..?!…Takie zdjęcia szybko zapełnią nam całą powierzchnię dyskową, a zaś wiele osób będzie borykało się z długim czasem wczytywania tego zdjęcia, by w ogóle je zobaczyć a co dopiero całą galerię…..

To zaczynajmy….Zdjęcie do tego przykładu pobrałem ze strony glyphs.co z darmowymi stockami, wpisując w wyszukiwarce high resolution….

Optymalizacja zdjęć na strony internetowe

Wymiary tego zdjęcia  to 4712 pikseli szerokości  na 3142 piksele wysokości, i o wadze 1,37MB….Jego kolorystyka pozwoli nam dobrze zobrazować kompresje obrazu przy jego optymalizowaniu….

W takim razie otwieramy zdjęcie w photohopie i wybieramy z górnego menu  Plik->Eksportuj->Zapis dla internetu(starsza opcja)… Lub używamy skrótu klawiaturowego Ctrl + Alt + Shift + S.
.
 
Powinno nam się pojawić okienko w którym możemy ustawić sobie kilka okien widokowych, my ustawiamy zakładkę 4 na ekranie by mieć więcej widoków do porównywania. Ustawienia obrazu: 1) JPEG wysoka jakość 2) JPEG 3)Wysoka które pokazują strzałki na obrazku poniżej….

 

 

Zaczynamy w pierwszej kolejności od zmniejszenia rozmiaru tego obrazu, wystarczy że wprowadzimy rozmiar w jednym polu np. szerokości to drugie wysokości ze skaluje nam się automatycznie dopasowując się do szerokości naszego obrazu.Gdy jednak chcemy obydwie wartości wprowadzić oddzielnie to wystarczy kliknąć obok w ikonkę łańcuszka by go przerwać, i w tedy mamy możliwość wprowadzania oddzielnych wymiarów wysokości do szerokości. Ja ustawiam Szerokość zazwyczaj na 2560 pikseli a wysokość zostawiam Photoshopowi….Po zatwierdzeniu przechodzę do przeglądania  okienek,sprawdzenia jakości obrazu i jego wagi i porównania z oryginałem….Możecie teraz się trochę pobawić tą jakością i porównać jakie to daje efekty…Żeby akurat dane okienko sprawdzać to trzeba najpierw je zaznaczyć a później dopiero ustawiać wartość jakości…

 

 

Jak dla mnie wartość 50% jakości jest dość satysfakcjonująca która ma zaledwie 453,3 kb….W dolnym lewym rogu okienka można sobie zwiększać lub pomniejszać widok w oknach za pomocą plusa lub minusa…Zadowalający nasz efekt zapisujemy i to wszystko… W ten sposób przebiega moja optymalizacja zdjęć…:)…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł to udostępnij dalej….