
BLOCKIO – DOKUMENTACJA
Pierwsze kroki
W tym poście opisze krok po kroku jak zainstalować i skonfigurować motyw BLOCKIO. Dlatego zachęcam w całości do przeczytania dokumentacji technicznej. Jeżeli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę z edytora bloków WordPress, zapraszam do podręcznika edytora bloków na WordPress.org.
Żeby zainstalować motyw, będziesz potrzebować aktywnej instalacji WordPress w wersji 5.9 lub wyższej. Motyw pobierzesz z głównego repozytorium motywów, znajdującym się na stronie wordpress.org pod linkiem POBIERZ. Możesz również go pobrać i zainstalować z panelu WordPress’a z zakładki Wygląd > Motywy > Dodaj Nowy > wpisz w polu wyszukiwania BLOCKIO > zainstaluj i aktywuj motyw.


Edytor WordPress
Po aktywowaniu motywu przechodzimy do zakładki wygląd > edytor. Gdy będziemy już w edytorze, w pierwszej kolejności ukaże nam się strona główna motywu BLOCKIO. Materiały na niej zawarte możemy w łatwy sposób podmieniać, zastępując swoimi zdjęciami, treściami i artykułami. Strona ma kilka gotowych sekcji, które możesz edytować, usunąć, wstawić swoje bloki, wzorce lub stworzyć własne przy pomocy edytora WordPress.


Dostosowywanie
Dostęp do edytowania poszczególnych sekcji strony głównej będziemy mieli, klikając w ikonę przesuniętego hamburgera na górnym pasku narzędzi edytora, pokazanym pod nr. 1 na obrazku. Jeżeli uznamy, że któraś z sekcji albo nawet wszystkie nie będą nam odpowiadały, możemy je w szybki sposób usunąć, najeżdżając na wybraną sekcję, po ukazaniu się trzech kropeczek z prawej strony (nr.2), klikamy w nie i z wybranej listy, wybieramy, usuń grupę. Żeby nasze modyfikacje były trwale widoczne na stronie, musimy je zapisać, naciskając przycisk Zapisz znajdujący się w prawym górnym rogu, po czym zostaniemy poinformowani czy na pewno chcemy zapisać zmiany na naszej stronie, więc klikamy jeszcze raz na przycisk Zapisz. Jeżeli jednak zmienimy zdanie i będziemy chcieli w jakiś sposób powrócić do ustawień domyślnych strony, musimy wysunąć pasek nawigacji strony, klikając w ikonę znajdującą się w samym rogu lewej górnej strony, rozsunie nam się menu, gdzie wchodzimy w szablony, przy stronie home lub index, którą edytowaliśmy, powinna pojawić się nam niebieska kropeczka, która oznacza, że był on edytowany w edytorze, żeby przywrócić ustawienia początkowe, musimy wyczyścić ustawienia, które znajdują się pod ikoną z trzema kropeczkami, dokładnie tak jak jest to pokazane na filmie poniżej.
Nawigacja
Główna nawigacja wyświetla z lewej strony główną nazwę witryny i z prawej menu strony. Łatwy dostęp mamy, gdy rozwiniemy pasek narzędzi za pomocą ikony hamburgera i rozwinięciu hierarchicznej listy z elementami danej pozycji tak jak na rysunku. Tytuł witryny możemy usunąć i wstawić w jego miejsce swoje logo w postaci zdjęcia. Menu po wcześniejszym utworzeniu stron powinno od razu pojawić się w naszym głównym menu, gdy wrócimy do edytora i jednak nie zobaczymy naszych stron, dodajemy je ręcznie, wyszukując w polu wyszukiwarki nazwy stron, wpisów czy bezpośrednich odnośników. Dodajemy je, zaznaczając element nawigacji i przy pomocy plusika na czarnym tle, wyszukujemy je po nazwie, tak jak pokazane jest na filmie.

Wskazówka
Podczas tworzenia menu albo pod menu, może Ci przeszkadzać pływający pasek ustawień znajdujący się zaraz przy zaznaczonym elemencie, warto go zadokować wtedy na stałe przy górnej belce na górze strony. Ustawić to możemy, klikając w ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu edytora strony i zaznaczając Górny pasek narzędzi, by z boku pojawił się zaznaczony ptaszek. Pasek powinien automatycznie zostać zadokowany i nie powinien przeszkadzać podczas edycji.
Slider
Slider w domyślnej wersji składa się z trzech okładek, które w edytorze ułożone są jedna pod drugą, gdy przejdziemy do widoku strony głównej, zobaczymy już końcową karuzelę, która w odstępach czasu będzie ukazywała nam daną okładkę. Zawartość okładek możemy edytować według własnych upodobań, dostosowując ją pod siebie. Jeżeli chcemy zmienić obraz okładki, wybieramy z paska narzędzi Zastąp, i podmieniamy swoje zdjęcie, i jeżeli chodzi o edycję obrazka to tylko tyle, jeżeli chcesz zachować karuzele, w takich proporcjach nie możesz usuwać żadnych grup, kolumn ani ich modyfikować. Zawartość jak tytuł, kontent i przycisk możemy do woli edytować, podmieniając tekst na swój lub go nawet usunąć. Jeżeli chcemy dodać więcej slajdów do naszej strony, musimy najechać na jedną okładkę w lewym pasku nawigacji, i powielić całą grupę okładki, zaś jeśli mniej usunąć całą sekcję z okładką tak jak pokazuje to na filmie.
Wzory
Motyw BLOCKIO posiada 10 gotowych wzorców blokowych, których można użyć na każdej stronie lub wpisie. Wystarczy, że klikniesz plusika na niebieskim tle znajdujący się w górnym lewym rogu i wybierzesz Wzorce, z listy rozwijanej znajdziesz BLOCKIO – Patterns.
Style kolorystyczne
Do wyboru mamy 14 różnych gotowych wariantów kolorystycznych, które uruchomimy przy pomocy jednego kliknięcia.
Edycja szablonów
Możemy edytować części szablonu motywu, za pomocą edytora szablonów
> wybierając kolejno ikonę w roku pod nr. 1
> Szablony nr. 2
> Wybór szablonu nr. 3
